skånecupen
 


Torsdag 28/12 (Dag 3)

  Matchnr Tid Spelplan Grupp Omgång Hemmalag Resultat  Bortalag   Live  
28120300 to 28/12 09:00 to 28/12 Kombihallen P15 Grp B Lunds BK 2 1 - 1 Husie IF    
28120400 to 28/12 09:00 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Grp D IFK Klagshamn 1 - 1 Hässleholms IF    
28120301 to 28/12 09:20 to 28/12 Kombihallen P15 Grp B Malmö FF 1 - 1 Kvarnby...mpis 15    
28120401 to 28/12 09:20 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Grp D Liria IF 0 - 9 Trelleborgs FF 1    
28120302 to 28/12 09:40 to 28/12 Kombihallen P15 Grp A FC Trelleborg 2 - 2 Kulladals FF    
28120402 to 28/12 09:40 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Grp C GIF Nike 3 - 2 Trelleborgs FF 2    
28120303 to 28/12 10:00 to 28/12 Kombihallen P15 Grp A Åkarps IF 3 - 1 FC Frölunda    
28120403 to 28/12 10:00 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Grp C FC Rose...917 vit 0 - 9 Lunds BK 1    
28120100 to 28/12 10:15 to 28/12 BH F9 Grp A FC Rosengård Färdig Oxie SK      
28120200 to 28/12 10:15 to 28/12 Träningshall BH F9 Grp A Fc möjligheten Färdig BK Olympic      
28120304 to 28/12 10:20 to 28/12 Kombihallen P15 Grp B Husie IF 1 - 2 Ramlösa...F lag 1    
28120404 to 28/12 10:20 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Grp D Trelleborgs FF 1 1 - 1 Vellinge IF    
28120101 to 28/12 10:30 to 28/12 BH F9 Grp A Uppåkra IF Färdig BK Höllviken Svart      
28120201 to 28/12 10:30 to 28/12 Träningshall BH F10 Grp A FC Rosengård Rosa Färdig GIF Nike      
28120305 to 28/12 10:40 to 28/12 Kombihallen P15 Grp B Kvarnby...mpis 15 0 - 2 Lunds BK 2    
28120405 to 28/12 10:40 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Grp D Hässleholms IF 8 - 0 Liria IF    
28120102 to 28/12 10:45 to 28/12 BH F10 Grp A Hyllie IK Färdig Velling... IF Blå      
28120202 to 28/12 10:45 to 28/12 Träningshall BH F10 Grp B Kulladals FF Färdig LB 07 L...flo VIT      
28120103 to 28/12 11:00 to 28/12 BH F10 Grp B Velling... IF Röd Färdig BK olympic      
28120203 to 28/12 11:00 to 28/12 Träningshall BH F10 Grp C Skabers...öv BoIK Färdig FC Rosengård Vit      
28120306 to 28/12 11:00 to 28/12 Kombihallen P15 Grp A Kulladals FF 0 - 0 Åkarps IF    
28120406 to 28/12 11:00 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Grp C Trelleborgs FF 2 10 - 0 FC Rose...917 vit    
28120104 to 28/12 11:15 to 28/12 BH F10 Grp C Klågerups Gif Färdig LB 07 L...flo RÖD      
28120204 to 28/12 11:15 to 28/12 Träningshall BH F9 Grp A Oxie SK Färdig Fc möjligheten      
28120307 to 28/12 11:20 to 28/12 Kombihallen P15 Grp A FC Frölunda 4 - 1 FC Trelleborg    
28120407 to 28/12 11:20 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Grp C Lunds BK 1 6 - 0 GIF Nike    
28120105 to 28/12 11:30 to 28/12 BH F9 Grp A BK Höllviken Svart Färdig BK Olympic      
28120205 to 28/12 11:30 to 28/12 Träningshall BH F9 Grp A Uppåkra IF Färdig FC Rosengård      
28120308 to 28/12 11:40 to 28/12 Kombihallen P15 Grp B Ramlösa...F lag 1 0 - 5 Malmö FF    
28120408 to 28/12 11:40 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Grp D Vellinge IF 4 - 1 IFK Klagshamn    
28120106 to 28/12 11:45 to 28/12 BH F10 Grp A GIF Nike Färdig Hyllie IK      
28120206 to 28/12 11:45 to 28/12 Träningshall BH F10 Grp A Velling... IF Blå Färdig FC Rosengård Rosa      
28120107 to 28/12 12:00 to 28/12 BH F10 Grp B LB 07 L...flo VIT Färdig Velling... IF Röd      
28120207 to 28/12 12:00 to 28/12 Träningshall BH F10 Grp B BK olympic Färdig Kulladals FF      
28120309 to 28/12 12:00 to 28/12 Kombihallen P15 Grp B Husie IF 6 - 0 Kvarnby...mpis 15    
28120409 to 28/12 12:00 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Grp D Trelleborgs FF 1 0 - 0 Hässleholms IF    
28120310 to 28/12 12:20 to 28/12 Kombihallen P15 Grp A FC Frölunda 0 - 5 Kulladals FF    
28120410 to 28/12 12:20 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Grp C Lunds BK 1 0 - 0 Trelleborgs FF 2    
28120108 to 28/12 12:30 to 28/12 BH F10 Grp C LB 07 L...flo RÖD Färdig Skabers...öv BoIK      
28120208 to 28/12 12:30 to 28/12 Träningshall BH F10 Grp C FC Rosengård Vit Färdig Klågerups Gif      
28120311 to 28/12 12:40 to 28/12 Kombihallen P15 Grp A FC Trelleborg 1 - 1 Åkarps IF    
28120411 to 28/12 12:40 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Grp C GIF Nike 2 - 1 FC Rose...917 vit    
28120109 to 28/12 12:45 to 28/12 BH F9 Grp A BK Höllviken Svart Färdig FC Rosengård      
28120209 to 28/12 12:45 to 28/12 Träningshall BH F9 Grp A Oxie SK Färdig BK Olympic      
28120110 to 28/12 13:00 to 28/12 BH F9 Grp A Fc möjligheten Färdig Uppåkra IF      
28120210 to 28/12 13:00 to 28/12 Träningshall BH F10 Grp A FC Rosengård Rosa Färdig Hyllie IK      
28120312 to 28/12 13:00 to 28/12 Kombihallen P15 Grp B Ramlösa...F lag 1 1 - 1 Lunds BK 2    
28120412 to 28/12 13:00 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Grp D Vellinge IF 6 - 0 Liria IF    
28120111 to 28/12 13:15 to 28/12 BH F10 Grp A Velling... IF Blå Färdig GIF Nike      
28120211 to 28/12 13:15 to 28/12 Träningshall BH F10 Grp B BK olympic Färdig LB 07 L...flo VIT      
28120313 to 28/12 13:20 to 28/12 Kombihallen P15 Grp B Husie IF 0 - 5 Malmö FF    
28120413 to 28/12 13:20 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Grp D IFK Klagshamn 1 - 4 Trelleborgs FF 1    
28120112 to 28/12 13:30 to 28/12 BH F10 Grp B Kulladals FF Färdig Velling... IF Röd      
28120212 to 28/12 13:30 to 28/12 Träningshall BH F10 Grp C Klågerups Gif Färdig Skabers...öv BoIK      
28120113 to 28/12 13:45 to 28/12 BH F10 Grp C LB 07 L...flo RÖD Färdig FC Rosengård Vit      
28120213 to 28/12 13:45 to 28/12 Träningshall BH F9 Grp A Fc möjligheten Färdig BK Höllviken Svart      
28120114 to 28/12 14:00 to 28/12 BH F9 Grp A BK Olympic Färdig FC Rosengård      
28120214 to 28/12 14:00 to 28/12 Träningshall BH F9 Grp A Oxie SK Färdig Uppåkra IF      
28120314 to 28/12 14:00 to 28/12 Kombihallen P15 Grp B Kvarnby...mpis 15 1 - 3 Ramlösa...F lag 1    
28120414 to 28/12 14:00 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Grp D Hässleholms IF 0 - 4 Vellinge IF    
28120115 to 28/12 14:15 to 28/12 BH F9 Grp A Oxie SK Färdig BK Höllviken Svart      
28120215 to 28/12 14:15 to 28/12 Träningshall BH F9 Grp A Uppåkra IF Färdig BK Olympic      
28120315 to 28/12 14:20 to 28/12 Kombihallen P15 Grp B Malmö FF 6 - 1 Lunds BK 2    
28120415 to 28/12 14:20 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Grp D Liria IF 0 - 5 IFK Klagshamn    
28120116 to 28/12 14:30 to 28/12 BH F9 Grp A FC Rosengård Färdig Fc möjligheten      
28120416 to 28/12 15:00 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Slutspel B 1/4 Final Hässleholms IF 5 - 1 FC Rose...917 vit    
28120316 to 28/12 15:10 to 28/12 Kombihallen P15 Slutspel B 1/4 Final FC Frölunda 0 - 6 Husie IF    
28120417 to 28/12 15:20 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Slutspel B 1/4 Final Trelleborgs FF 2 6 - 2 IFK Klagshamn    
28120317 to 28/12 15:30 to 28/12 Kombihallen P15 Slutspel B 1/4 Final Lunds BK 2 4 - 1 FC Trelleborg    
28120418 to 28/12 15:40 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Slutspel A 1/4 Final GIF Nike 5 - 3 Vellinge IF    
28120318 to 28/12 15:50 to 28/12 Kombihallen P15 Slutspel A 1/4 Final Malmö FF 5 - 0 Åkarps IF    
28120419 to 28/12 16:00 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Slutspel A 1/4 Final Trelleborgs FF 1 0 - 2 Lunds BK 1    
28120319 to 28/12 16:10 to 28/12 Kombihallen P15 Slutspel A 1/4 Final Kulladals FF 0 - 1 Ramlösa...F lag 1    
28120420 to 28/12 16:20 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Slutspel B Semifinal Hässleholms IF 2 - 5 Trelleborgs FF 2    
28120320 to 28/12 16:40 to 28/12 Kombihallen P15 Slutspel B Semifinal Husie IF 4 - 2 Lunds BK 2    
28120421 to 28/12 17:00 to 28/12 Whilborgs Arena P15 Slutspel A Semifinal GIF Nike 1 - 5 Lunds BK 1    
28120321 to 28/12 17:20 to 28/12 Kombihallen P15 Slutspel A Semifinal Malmö FF 5 - 1 Ramlösa...F lag 1    
28120322 to 28/12 18:10 to 28/12 Kombihallen P15 Slutspel B Final Husie IF 2 - 6 Trelleborgs FF 2    

Praktisk information

  • Vilka klasser spelar?

    Futsal för barn i Baltiska hallen

    P8 & F8 (Födda 2009)
    P9 & F9 (Födda 2008)
    P10 & F10 (Födda 2007)

    Futsal i Baltiska hallen

    P11 & F11 (Födda 2006) *
    P12 & F12 (Födda 2005)
    P13 & F13 (Födda 2004)

    Sjumannafotboll i Kombihallen/Wihlborgs Arena

    P14 & F14 (Födda 2003)
    P15 (Födda 2002)
    P16 & F16 (Födda 2001)
    P18 & F18 (Födda 1999)

    Kompisklasser i Kombihallen

    Ensamkommande unga
    Spelare med funktionsnedsättning, i samarbete med FIFH

    * Förutsatt att motionen hos Svenska FF:s representantskap om att sänka åldern för resultaträkning bifalles, vilket den förväntas göra senare i höst. I annat fall kommer P11 och F11 att spela futsal för barn.

  • När och var spelas finalerna?
    Datum Spelsätt Plats
    5/1 Sjumannafotboll Kombihallen
    6/1 Futsal & futsal för barn Baltiska hallen

    Två lag från varje klass i P8, F8, P9, F9, P10 och F10, samt kompisklasserna, kommer att lottas till att spela uppvisningsmatcher på finaldagen. Övriga klassers A-final spelas på finaldagen.

    B-slutspel och B-finaler spelas klart samma dag som gruppspelet för respektive klass.

  • Spelprogram

    Se spelschemat här

    Futsal för barn

    P8 & F8 (födda 2009) – 27 december, Baltiska Hallen
    P9 (födda 2008) – 26 december, Baltiska Hallen
    F9 (födda 2008) – 28 december, Baltiska Hallen
    P10 (födda 2007) – 29 december, Baltiska Hallen
    F10 (födda 2007) – 28 december, Baltiska Hallen

    Futsal

    P11 (födda 2006) – 2 januari, Baltiska Hallen
    F11 (födda 2006) – 3 januari, Baltiska Hallen
    P12 (födda 2005) – 4 januari, Baltiska Hallen
    F12 (födda 2005) – 3 januari, Baltiska Hallen
    P13 (födda 2004) – 30 december, Baltiska Hallen
    F13 (födda 2004) – 3 januari, Baltiska Hallen

    Sjumanna

    P14 (födda 2003) – 27 december, Kombihallen/Wihlborgs Arena
    F14 (födda 2003) – 30 december, Kombihallen/Wihlborgs Arena
    P15 (födda 2002) – 28 december, Kombihallen/Wihlborgs Arena
    P16 (födda 2001) – 29 december, Kombihallen/Wihlborgs Arena
    F16 (födda 2001) – 3 januari, Kombihallen
    F18 (födda 1999) – 4 januari, Kombihallen
    P18 (födda 1999) – 26 december & 2 januari, Kombihallen

    Kompisklass

    Ensamkommande unga – 4 januari, Kombihallen
    Spelare med funktionsnedsättning – 3 januari, Kombihallen

  • Regler & dokument

    Här kan du ladda ner reglerna för Skånecupen:

    Regler för futsal

    Regler för “Futsal för barn

    Regler för 7-mannafotboll

    Ladda ner matchrapport (lämnas till sekretariatet före första match):

    Matchrapport (PDF)

  • Var spelas cupen?

    Skånecupen spelas i Baltiska hallen, Kombihallen och Baltiska hallens träningshall på Eric Perssons väg i Malmö.

    Vissa matcher i 7-mannaklasserna kommer att spelas på Wihlborgs Arena i Bunkeflostrand.

  • Vad är avgiften?

    Avgiften för att deltaga är 800 kr/lag. MFF:s nätverksföreningar kommer att få en värdecheck på 100 kr/lag att använda i MFF:s kioskvagn.

  • Vem kan jag kontakta vid frågor?

    per.agren@mff.se

    Telefon: 0733 20 64 60