skånecupen
 

Senaste resultat

Skånecupen 2017 börjar
Slut
26/12
27/12
28/12
29/12
30/12
2/1
3/1
4/1
5/1
6/1

Finals

  Matchnr Tid Spelplan Grupp Omgång Hemmalag Resultat  Bortalag   Live  
06010109 lö 06/01 14:20 lö 06/01 BH P12/13 Slutspel A Final Malmö FF 0 - 2 FC Bellevue 2    
06010111 lö 06/01 15:10 lö 06/01 BH P13 Slutspel A Final Tomelilla IF 5 - 0 FC Trelleborg Blå    
06010108 lö 06/01 14:00 lö 06/01 BH F12/13 Slutspel A Final Lilla Torg FF 2 - 0 Kvarnby IK    
06010110 lö 06/01 14:40 lö 06/01 BH F13 Slutspel A Final Södra Sandby IF 0 - 1 FC Rosengård    
05010300 fr 05/01 11:00 fr 05/01 Kombihallen P14 Slutspel A Final Husie IF 1 5 - 0 LB07 P04-Röd    
05010303 fr 05/01 12:45 fr 05/01 Kombihallen P15 Slutspel A Final Malmö FF 5 - 3 Lunds BK 1    
05010305 fr 05/01 14:00 fr 05/01 Kombihallen P16 Slutspel A Final Trelleborgs FF 2 1 - 3 Trelleborgs FF 1    
05010309 fr 05/01 16:15 fr 05/01 Kombihallen Junior Slutspel A Final Trelleborgs FF 2 4 - 0 Trelleborgs FF 1    
05010307 fr 05/01 15:10 fr 05/01 Kombihallen Junior Slutspel B Final Staffan... United 5 - 6 FC Trelleborg    
05010301 fr 05/01 11:35 fr 05/01 Kombihallen F14 Slutspel A Final FC Rosengård 4 - 1 Furulunds IK    
05010304 fr 05/01 13:20 fr 05/01 Kombihallen F16 Slutspel A Final FC Rosengård 0 - 3 FCR Akademi    
04010144 to 04/01 20:30 to 04/01 BH P12/13 Slutspel B Final LB07 Vit 2 - 1 BK Landora Röd    
03010329 on 03/01 19:40 on 03/01 Kombihallen Kompis Para Slutspel A Final FIFH Malmö 1 3 - 1 FIFH Malmö 2    
03010127 on 03/01 17:15 on 03/01 BH F13 Slutspel B Final GIF Nike 0 - 1 Hyllie IK    
03010316 on 03/01 14:20 on 03/01 Kombihallen F16 Slutspel B Final IFK TRELLEBORG FK 3 - 5 Borgeby    
30120134 lö 30/12 19:00 lö 30/12 BH P13 Slutspel B Final LB07 Blå 2 - 0 HUSIE I...IE GRÖN    
30120326 lö 30/12 18:00 lö 30/12 Kombihallen F14 Slutspel B Final FC Staf...orp Blå 0 - 1 FC Staffanstorp 1    
29120323 fr 29/12 18:40 fr 29/12 Kombihallen P16 Slutspel B Final Södra Sandby IF 2 - 0 Gif Nike    
28120322 to 28/12 18:10 to 28/12 Kombihallen P15 Slutspel B Final Husie IF 2 - 6 Trelleborgs FF 2    
27120338 on 27/12 21:20 on 27/12 Kombihallen P14 Slutspel B Final Hyllie IK 2 - 1 Kvarnby Ik Trophy    
  Matchnr Tid Spelplan Grupp Omgång Hemmalag Resultat  Bortalag   Live  
06010107 lö 06/01 13:35 lö 06/01 BH P11/12 Extra Extra Malmö FF 1 Färdig LB07 B2      
06010106 lö 06/01 13:15 lö 06/01 BH F11 Extra Extra Kvarnby IK Färdig Kulladals FF      
06010105 lö 06/01 12:40 lö 06/01 BH P10 Svår Extra Extra LB07 L Färdig FC Trelleborg Blå      
06010104 lö 06/01 12:20 lö 06/01 BH F10 Extra Extra GIF Nike Färdig Hyllie IK      
06010103 lö 06/01 12:00 lö 06/01 BH P9 Svår Extra Extra Åhus HBK Färdig Lunds BK      
06010102 lö 06/01 11:40 lö 06/01 BH F9 Extra Extra Oxie SK Färdig Uppåkra IF      
06010101 lö 06/01 11:20 lö 06/01 BH P8 Svår Extra Extra Veberöds AIF Färdig Husie if Röd      
06010100 lö 06/01 11:00 lö 06/01 BH F8 Extra Extra LB07 1Röd Färdig BK Höllviken Röd      
05010308 fr 05/01 15:45 fr 05/01 Kombihallen F18 Grp A FC Staffanstorp 0 - 3 LB07 Limhamn    
05010306 fr 05/01 14:35 fr 05/01 Kombihallen Kompis Para Extra Extra FIFH Malmö 1 3 - 1 Trollenäs IF    
05010302 fr 05/01 12:10 fr 05/01 Kombihallen Kompis 15-20 Extra Extra Vellinge IF Färdig Lunnarp      
04010143 to 04/01 20:15 to 04/01 BH P12/13 Slutspel A Semifinal Malmö FF 2 - 0 BK Höllviken 2    
04010142 to 04/01 19:30 to 04/01 BH P12/13 Slutspel A 1/4 Final BK Höllviken 2 4 - 0 GIF Nike gul    
04010241 to 04/01 19:30 to 04/01 Träningshall BH P12/13 Slutspel A 1/4 Final Malmö FF 2 - 0 Vellinge IF 2 1111    
04010141 to 04/01 19:15 to 04/01 BH P12/13 Slutspel B Semifinal LB07 Vit 7 - 0 Staffan...ted Blå    
04010140 to 04/01 18:45 to 04/01 BH P12/13 Slutspel A 1/8 Final BK Höllviken 2 3 - 0 BK Olympic Grön    
04010240 to 04/01 18:45 to 04/01 Träningshall BH P12/13 Slutspel A 1/8 Final GIF Nike gul 3 - 1 Staffan...d Svart    
04010139 to 04/01 18:30 to 04/01 BH P12/13 Slutspel B 1/4 Final BK Olympic 06 0 - 3 LB07 Vit    
04010239 to 04/01 18:30 to 04/01 Träningshall BH P12/13 Slutspel B 1/4 Final heleneh...sk lila 2 - 3 Staffan...ted Blå    
04010138 to 04/01 18:15 to 04/01 BH P12/13 Slutspel A 1/8 Final Malmö FF 1 - 0 FC Trelleborg Röd    
04010238 to 04/01 18:15 to 04/01 Träningshall BH P12/13 Slutspel A 1/8 Final Kvarnby Ik 0 - 1 Vellinge IF 2 1111    
04010137 to 04/01 17:45 to 04/01 BH P12/13 Slutspel A Semifinal BK Höllviken 1 0 - 3 FC Bellevue 2    
04010237 to 04/01 17:45 to 04/01 Träningshall BH P12/13 Slutspel B Semifinal BK Landora Röd 3 - 2 Furulunds IK 2    
04010136 to 04/01 17:30 to 04/01 BH P12/13 Slutspel B 1/8 Final heleneh...sk lila 2 - 0 Kvarnby IK Lila    
04010236 to 04/01 17:30 to 04/01 Träningshall BH P12/13 Slutspel B 1/8 Final Staffan...ted Blå 3 - 1 Kulladals FF Blå    
04010135 to 04/01 17:15 to 04/01 BH P12/13 Slutspel B 1/8 Final Kulladals FF Vit 2 - 3 BK Olympic 06    
04010235 to 04/01 17:15 to 04/01 Träningshall BH P12/13 Slutspel B 1/8 Final LB07 Vit 4 - 1 Hässleholms IF Vit    
04010134 to 04/01 17:00 to 04/01 BH P12/13 Grp D Staffan...ted Blå 1 - 2 GIF Nike gul    
04010234 to 04/01 17:00 to 04/01 Träningshall BH P12/13 Grp D BK Olympic Grön 2 - 0 Kvarnby IK Lila    
04010133 to 04/01 16:45 to 04/01 BH P12/13 Grp C Staffan...d Svart 3 - 0 heleneh...sk lila    
04010233 to 04/01 16:45 to 04/01 Träningshall BH P12/13 Grp C BK Höllviken 2 2 - 0 Kulladals FF Blå    
04010132 to 04/01 16:30 to 04/01 BH P12/13 Grp B LB07 Vit 3 - 0 BK Olympic 06    
04010232 to 04/01 16:30 to 04/01 Träningshall BH P12/13 Grp B Kvarnby Ik 1 - 1 FC Trelleborg Röd    
04010131 to 04/01 16:15 to 04/01 BH P12/13 Grp A Malmö FF 7 - 1 Vellinge IF 2 1111    
04010231 to 04/01 16:15 to 04/01 Träningshall BH P12/13 Grp A Hässleholms IF Vit 0 - 5 Kulladals FF Vit    
04010130 to 04/01 15:45 to 04/01 BH P12/13 Slutspel A 1/4 Final BK Olympic Vit 1 - 2 BK Höllviken 1    
04010230 to 04/01 15:45 to 04/01 Träningshall BH P12/13 Slutspel A 1/4 Final FC Bellevue 2 1 - 0 LB07 Svart    
04010129 to 04/01 15:30 to 04/01 BH P12/13 Slutspel B 1/4 Final Arlövs BI 0 - 1 Furulunds IK 2    

Praktisk information

  • Vilka klasser spelar?

    Futsal för barn i Baltiska hallen

    P8 & F8 (Födda 2009)
    P9 & F9 (Födda 2008)
    P10 & F10 (Födda 2007)

    Futsal i Baltiska hallen

    P11 & F11 (Födda 2006) *
    P12 & F12 (Födda 2005)
    P13 & F13 (Födda 2004)

    Sjumannafotboll i Kombihallen/Wihlborgs Arena

    P14 & F14 (Födda 2003)
    P15 (Födda 2002)
    P16 & F16 (Födda 2001)
    P18 & F18 (Födda 1999)

    Kompisklasser i Kombihallen

    Ensamkommande unga
    Spelare med funktionsnedsättning, i samarbete med FIFH

    * Förutsatt att motionen hos Svenska FF:s representantskap om att sänka åldern för resultaträkning bifalles, vilket den förväntas göra senare i höst. I annat fall kommer P11 och F11 att spela futsal för barn.

  • När och var spelas finalerna?
    Datum Spelsätt Plats
    5/1 Sjumannafotboll Kombihallen
    6/1 Futsal & futsal för barn Baltiska hallen

    Två lag från varje klass i P8, F8, P9, F9, P10 och F10, samt kompisklasserna, kommer att lottas till att spela uppvisningsmatcher på finaldagen. Övriga klassers A-final spelas på finaldagen.

    B-slutspel och B-finaler spelas klart samma dag som gruppspelet för respektive klass.

  • Spelprogram

    Se spelschemat här

    Futsal för barn

    P8 & F8 (födda 2009) – 27 december, Baltiska Hallen
    P9 (födda 2008) – 26 december, Baltiska Hallen
    F9 (födda 2008) – 28 december, Baltiska Hallen
    P10 (födda 2007) – 29 december, Baltiska Hallen
    F10 (födda 2007) – 28 december, Baltiska Hallen

    Futsal

    P11 (födda 2006) – 2 januari, Baltiska Hallen
    F11 (födda 2006) – 3 januari, Baltiska Hallen
    P12 (födda 2005) – 4 januari, Baltiska Hallen
    F12 (födda 2005) – 3 januari, Baltiska Hallen
    P13 (födda 2004) – 30 december, Baltiska Hallen
    F13 (födda 2004) – 3 januari, Baltiska Hallen

    Sjumanna

    P14 (födda 2003) – 27 december, Kombihallen/Wihlborgs Arena
    F14 (födda 2003) – 30 december, Kombihallen/Wihlborgs Arena
    P15 (födda 2002) – 28 december, Kombihallen/Wihlborgs Arena
    P16 (födda 2001) – 29 december, Kombihallen/Wihlborgs Arena
    F16 (födda 2001) – 3 januari, Kombihallen
    F18 (födda 1999) – 4 januari, Kombihallen
    P18 (födda 1999) – 26 december & 2 januari, Kombihallen

    Kompisklass

    Ensamkommande unga – 4 januari, Kombihallen
    Spelare med funktionsnedsättning – 3 januari, Kombihallen

  • Regler & dokument

    Här kan du ladda ner reglerna för Skånecupen:

    Regler för futsal

    Regler för “Futsal för barn

    Regler för 7-mannafotboll

    Ladda ner matchrapport (lämnas till sekretariatet före första match):

    Matchrapport (PDF)

  • Var spelas cupen?

    Skånecupen spelas i Baltiska hallen, Kombihallen och Baltiska hallens träningshall på Eric Perssons väg i Malmö.

    Vissa matcher i 7-mannaklasserna kommer att spelas på Wihlborgs Arena i Bunkeflostrand.

  • Vad är avgiften?

    Avgiften för att deltaga är 800 kr/lag. MFF:s nätverksföreningar kommer att få en värdecheck på 100 kr/lag att använda i MFF:s kioskvagn.

  • Vem kan jag kontakta vid frågor?

    per.agren@mff.se

    Telefon: 0733 20 64 60